Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка Заснована у 1830 році
  • Хроніка життя та діяльності  / Творчий доробок / Вшанування пам’яті / Бібліотекар світу

  • Історичний розвиток та етапи становлення книгозбірні

    Відтворює широку панораму літопису бібліотеки від початку ХІХ ст. до сучасності в контексті суспільно-політичних трансформацій країни.  

  • Історія бібліотеки в особах

    Перші бібліотекарі / Голови Правління / Члени Правління / Директори / Заслужені працівники культури / Видатні особистості

  • Архітектурний ансамбль бібліотеки

    Сьогодні споруда бібліотеки є одним із символів Харкова та допомагає формувати його образ як Smart Сity. З башти її книгосховища відкривається неосяжна панорама першої столиці України.     

    Меню Закрити

    Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка
    Історія успіху, помноженого на іспити долі

    «Хто з харків’ян, вступаючи в життя, обминув широкі мармурові сходи під скляним дахом і величезний зал, де під ліпною стелею, в м’якім світлі люстр тихо шелестіли сторінки книг!»

    А. М. Евентов, харківський журналіст, автор нарисів про ХДНБ

    Гуманна місія Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка триває з 1830 р. – часу заснування як Харківська губернська публічна бібліотека. Її відкриття стало можливим завдяки підтримці харківського дворянства, а фонди складено з благодійних пожертв.

    Протягом існування на діяльності книгозбірні відбивалися особливості кожного історичного періоду, який переживала наша країна: зміни політичних режимів, голод, репресії та кадрові чистки, Друга світова війна та післявоєнна розруха, становлення держави як незалежної. Еволюціонували функції та завдання, розвивалася структура, зростали фонди. З плином часу, попри всі випробування, бібліотека завжди намагалася високо тримати планку любові до своїх читачів, серед яких видатні вчені, лауреати Нобелівської премії, письменники, митці, громадські діячі.

    Історія Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка

    Харківська державна
    наукова бібліотека
    імені В. Г. Короленка



    Фонд примірників

    0
    у 1834 році
    0
    у 2022 році

    Історія Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка (ХДНБ) є об’єктом загальнотеоретичних і прикладних бібліотекознавчих досліджень та неодноразово стає предметом зацікавленості письменників, журналістів, краєзнавців. Серед літописців бібліотеки – український письменник, історик, етнограф Г. П. Данилевський, яскраві представники Харківської бібліотечної школи – український історик, філософ Д. І. Багалій, українські бібліотекознавиці та бібліографині – Л. Б. Хавкіна (член Правління, співробітниця Харківської громадської бібліотеки у 1890–1912 рр.), В. Г. Трамбицька (вчений секретар ХДНБ у 1930-х роках), Н. Я. Фрідьєва (завідувачка кафедри бібліотекознавства Харківського державного бібліотечного інституту у 1947–1968 рр.), С. Б. Шоломова (працювала на різних посадах у ХДНБ у 1979–2010 рр.), О. І. Танько (вчений секретар ХДНБ з 1994 р.). Комплексне вивчення всього напрацьованого досвіду зародило ідею створення інформаційного проєкту «Історія бібліотеки», який би дозволив інтегрувати основні результати цих досліджень, а інтенсивний ритм сучасної цивілізації та невпинний розвиток електронних комунікаційних засобів обумовив його реалізацію на сайті книгозбірні.

    Про ресурс

    Мета проєкту – створення потужного інтерактивного ресурсу з історії книгозбірні, який зробить доступними в інформаційному просторі основні віхи її становлення та розбудови, а також сприятиме поширенню цих історичних відомостей серед широкого загалу користувачів. Ресурс виконує довідково-інформаційну, когнітивну, освітню та комунікативну функції. Його структуру сформовано таким чином, щоб забезпечити зручні для кожного користувача шляхи отримання інформації, відповідно наповнюється контент. Тексти супроводжуються ілюстративними матеріалами та за необхідністю довідково-пошуковим апаратом.

    Контент ресурсу згрупований за підрозділами: «Хроніка подій», «Історіографія», «Музейна експозиція», «Персоналії», «Будівля», «Нагороди», «Історія відділів», «Віртуальні виставки», «Відео» та тематичними рубриками (сторінками сайта). Кожен підрозділ має розгорнуту структуру відповідно до вивченості певних тем.

    Історія бібліотеки не закінчується, ми продовжуємо писати її разом!

    Сьогодні ще немає документального підтвердження деяких фактів та подій з діяльності книгозбірні, тому запрошуємо до співпраці користувачів та колег небайдужих до цього захоплюючого процесу.