Маяк Джарилгач: ''Морська повість''

2017

Маяк Джарилгач: ''Морська повість'' [Текст]: артбук: [за заг. темою твору Д. Д. Бурлюка ''Морська повість''] / Центр культур. розвитку ''Тотем''; куратор Олена Афанасьєва; передм.: Володимир Ідаятов; комент.: Сергій Дяченко. - Херсон: Гілея, 2017. - 95 с.: іл. - Артбук створено в рамках фестивалю сучас. мистецтва ''TERRA FUTURA''.

Б2-39523Ви тримаєте в руках незвичайне видання. Це артбук, доповнений крає¬знавчою та туристичною інформацією. Вміст артбуку зазвичай об'єднаний загальною темою; в нашому випадку такою темою стала «Морська повість» Давида Бурлюка і описаний у ній острів Джарилгач та маяк на ньому. Щоб зробити до неї ілюстрації, влітку 2016 року на Джарилгачі зібралися 24 ху¬дожники з усієї України. З Бурлюком нас об'єднало і спільне коріння (майже всі аатори, як і Бурлюк, пов'язані з Херсоном та Херсонщиною І так само, як він, розпочинали тут свій творчий шлях), і спільні мистецькі погляди (пошук нових шляхів у творчості), і спільна подорож на острів Джарилгач (хоча й з різницею 110 років).

«Морська повість» - це унікальний твір, про який херсонці дізналися завдяки японському перекладачу Акіро Судзуки. Почувши про те, що на Джарилгачі досі стоїть споруда, так детально описана Бурлюком, японський дослідник відвідав Скадовськ, острів і маяк. «Думаю, - схвильовано писав він, — що необхідно розвернути кампанію за його збереження, в тому числі і як пам'ятника про всесвітньо відомого українського художника Давида Бурлюка. Хіба є в Україні інші матеріальні пам'ятники, пов'язані так тісно з його творчістю?»

Така стурбованість небезпідставна. В останні роки з'явилися ідеї демонтувати маяк та перенести його верхню частину в Скадовськ. Це пов'язано і з природними факторами (море просувається щороку до будівлі), і з іржавінням та руйнуванням самої залізної конструкції маяка. Проте існує і думка, що маяк треба зберегти саме на острові - лише тоді він залишатиметься пам'ятником історії, і що не всі можливі зусилля до цього докладаються.

Привернути увагу влади, культурних діячів, мас-медіа до Джарилгацького маяка, нагадати про його цінність і для нас, херсонців та скадовчан, і для міжнародної культурної спільноти, створити привід для дискусії про долю цієї пам'ятки та шляхи її збереження - саме з такою метою сучасні митці об'єдналися і створили цей артбук. Під час подорожі на острів вони пережили і від¬творили в своїх ілюстраціях багато і комічних, і трагічних моментів, описаних Бурлюком. То була незабутня подорож, і ми радимо всім читачам артбуку її повторити. І навіть якщо Ви не художник чи письменник, схід та захід сонця над Джарилгацьким маяком - це картина, яка запам'ятається на все життя, а «Морська повість» надасть вашій подорожі нових фарб та відтінків.

Фонд документних пам`яток
Надійшло у травні 2017

 

Останні надходження

Хахула Любомир Ігорович
Філатова Оксана Степанівна
Муратова Світлана Олександрівна
Косовський Леонід Миколайович
Латковська Тамара Анатоліївна
Івашкевич Едуард Зенонович
Тамни Джон
Дереш Любко
Дубініна Оксана Миколаївна
Гридін Сергій
 

Пошук

Пошук за назвою, автором або роком видання