Маяк Джарилгач: ''Морська повість''

2017

Маяк Джарилгач: ''Морська повість'' [Текст]: артбук: [за заг. темою твору Д. Д. Бурлюка ''Морська повість''] / Центр культур. розвитку ''Тотем''; куратор Олена Афанасьєва; передм.: Володимир Ідаятов; комент.: Сергій Дяченко. - Херсон: Гілея, 2017. - 95 с.: іл. - Артбук створено в рамках фестивалю сучас. мистецтва ''TERRA FUTURA''.

Б2-39523Ви тримаєте в руках незвичайне видання. Це артбук, доповнений крає¬знавчою та туристичною інформацією. Вміст артбуку зазвичай об'єднаний загальною темою; в нашому випадку такою темою стала «Морська повість» Давида Бурлюка і описаний у ній острів Джарилгач та маяк на ньому. Щоб зробити до неї ілюстрації, влітку 2016 року на Джарилгачі зібралися 24 ху¬дожники з усієї України. З Бурлюком нас об'єднало і спільне коріння (майже всі аатори, як і Бурлюк, пов'язані з Херсоном та Херсонщиною І так само, як він, розпочинали тут свій творчий шлях), і спільні мистецькі погляди (пошук нових шляхів у творчості), і спільна подорож на острів Джарилгач (хоча й з різницею 110 років).

«Морська повість» - це унікальний твір, про який херсонці дізналися завдяки японському перекладачу Акіро Судзуки. Почувши про те, що на Джарилгачі досі стоїть споруда, так детально описана Бурлюком, японський дослідник відвідав Скадовськ, острів і маяк. «Думаю, - схвильовано писав він, — що необхідно розвернути кампанію за його збереження, в тому числі і як пам'ятника про всесвітньо відомого українського художника Давида Бурлюка. Хіба є в Україні інші матеріальні пам'ятники, пов'язані так тісно з його творчістю?»

Така стурбованість небезпідставна. В останні роки з'явилися ідеї демонтувати маяк та перенести його верхню частину в Скадовськ. Це пов'язано і з природними факторами (море просувається щороку до будівлі), і з іржавінням та руйнуванням самої залізної конструкції маяка. Проте існує і думка, що маяк треба зберегти саме на острові - лише тоді він залишатиметься пам'ятником історії, і що не всі можливі зусилля до цього докладаються.

Привернути увагу влади, культурних діячів, мас-медіа до Джарилгацького маяка, нагадати про його цінність і для нас, херсонців та скадовчан, і для міжнародної культурної спільноти, створити привід для дискусії про долю цієї пам'ятки та шляхи її збереження - саме з такою метою сучасні митці об'єдналися і створили цей артбук. Під час подорожі на острів вони пережили і від¬творили в своїх ілюстраціях багато і комічних, і трагічних моментів, описаних Бурлюком. То була незабутня подорож, і ми радимо всім читачам артбуку її повторити. І навіть якщо Ви не художник чи письменник, схід та захід сонця над Джарилгацьким маяком - це картина, яка запам'ятається на все життя, а «Морська повість» надасть вашій подорожі нових фарб та відтінків.

Фонд документних пам`яток
Надійшло у травні 2017

 

Останні надходження

Коваль Ірина Федорівна
Сопко Валерія Василівна
Довгань Жанна Миколаївна
 

Пошук

Пошук за назвою, автором або роком видання