Підсумки та перспективи науково-методичної роботи бібліотек Харкова

06/03/2019

Відділ науково-методичної роботи

Підсумки та перспективи науково-методичної роботи бібліотек Харкова

Засідання секції науково-методичної та науково-дослідної роботи Харківського обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація» (ВГО «УБА»)

 

На засіданні секції обговорено основні підсумки та перспективи методичної діяльності провідних бібліотек Харкова, стан реалізації регіональних корпоративних проектів та інші питання. Завідуюча відділом науково-методичної роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка О. П. Куніч, голова секції, наголосила, що секція працює 22 роки (спочатку при Харківському бібліотечному товаристві; з 2011 р. – при ХОВ «УБА»). У 2018 р. під егідою ХОВ «УБА» у ХДНБ було проведено ХХІ Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Короленківські читання» за темою «Бібліотеки, архіви, музеї як центри освіти та саморозвитку особистості», у якій взяли участь близько 200 фахівців з України та Білорусі. Учасники конференції представили понад 40 доповідей та повідомлень, отримали сертифікати, а також видання ХДНБ – матеріали ХХ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Короленківські читання», покажчик «Валентина Дмитрівна Ракитянська (до 70-річчя від дня народження)», дайджест бібліотечних інновацій «БібліоSpace», у якому висвітлено нововведення бібліотек Ізраїлю, США, Сінгапуру, Японії, Хорватії, опубліковані за сприяння Міністерства культури України. Детальніше про конференцію – у розділі сайта ХДНБ «Короленківські читання» (http://korolenko.-kharkov.com/korolenkivska-reading.html); про електронні аналоги видань – у розділі «Видання та публікації» (http://korolenko.-kharkov.com/vydannia-biblioteky.html). У межах ХОВ «УБА» відбулися також Шоста Всеукраїнська та П’ята регіональна школи бібліотечного журналіста, які оперативно висвітлювалася у блозі «Школа бібліотечного журналіста» (http://journalist-library.-blogspot.-com/p/blog-page.html); дистанційні курси «Бібліотека в цифровому середовищі. Електронна бібліографія», організовані спільно з Дистанційною академією ВГ «Основа»; дні фахівця «Новини бібліотечної справи», на яких обговорювалися найбільш резонансні форуми бібліотечної громадськості та актуальні питання бібліотечної справи; науково-практичний семінар «Актуальні питання каталогізації у сучасних умовах. Практичне індексування та використання УДК для організації систематичних каталогів». У межах ХV мандрівного Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини DOCUDAYS UA проведено перегляд фільму Фредерiка Вайзмена (США) «Ex Libris: Нью-Йоркська публiчна бібліотека» та дискусію «Бібліотеки як центри громад: виклики, можливості, стратегії успіху» (за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини, ГО «Південь», Центру сучасних інформаційних технологій та сучасних мистецтв, ХОВ «УБА»).

Завідуюча методичним відділом Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, заступник голови секції Н. І. Лазаренко проаналізувала методичну роботу Харківського зонального методичного об’єднання бібліотек ЗВО ІІІ-IV рівнів акредитації, яке об’єднує 35 бібліотек Харкова, Сум та Полтави. Зверталася увага на конкурс професійної майстерності «Бібліотекар року – 2017», семінар-практикум «Librarу 2 librarу» (у межах Школи методиста), проект «Єдина картка читача бібліотек ЗВО Харкова», у межах якого розпочате формування «Зведеного каталогу періодичних видань, передплачених бібліотеками ЗВО Харкова», проект «Електронний архів періодичних видань «Васk2News» (реалізується спільно з компанією «Цифрова країна» за підтримки Українського культурного фонду). Розглянуто також методичну роботу Харківської обласної наукової універсальної бібліотеки, питання діяльності бібліотек області в умовах об’єднаних територіальних громад (Г. В. Бакаєва); інновації Харківської обласної бібліотеки для дітей, нагородженої у 2018 р. грамотою Української бібліотечної асоціації за створення безпечного бібліотечного простору для дітей (В. М. Лупіцька); роботу Фундаментальної бібліотеки Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва, спрямовану на професійний розвиток працівників методичного об’єднання сільськогосподарських бібліотек (О. В. Склярова) та інших бібліотек.

Низка повідомлень присвячувалася корпоративним проектам ХОВ «УБА», які реалізуються з ініціативи ХДНБ. Регіональний науково-довідковий професіональний ресурс «Бібліотечна енциклопедія Харківщини», який акумулює науково-довідкову інформацію про бібліотечно-бібліографічну, книгознавчу та документознавчу сферу регіону (повідомлення В. В. Сафонової), поповнений у 2018 р. 20 новими статтями і загалом містить 71 енциклопедичну статтю (http://libenc.-korolenko.kharkov.com/). Корпоративна БД «Соціальні комунікації: зведений каталог надходжень до бібліотек Харкова», організована 10 років тому (представлена О. В. Непочатовою), поповнилася 302 бібліографічними записами; загальний обсяг – 6.787 БЗ (http://korolenko.kharkov.com/cgi-bin/wcatalog/irbis?LNG=-ukC21COM=-FI21DBN-=SCOMP21DBN=-SCOM-S21-MT=-S21ALL=Z21ID=S21CNR=). Із зацікавленням обговорено проект «Бібліотека об’єднує нації та культури», який реалізується поточного року з ініціативи молодіжної групи ХДНБ ім. В. Г. Короленка «Майстерня ідей» (представлений І. А. Карнаух). Обгрунтовуючи його ідею, доповідачка відзначила, що Генеральна Асамблея ООН проголосила 2019 рік Міжнародним роком мов корінних народів / International Year of Indigenous Languages, щоб привернути увагу до гострої проблеми втрати цих мов; 2013–2022 рр. – Міжнародним десятиріччям зближення культур. Мета проекту – зміцнення зв’язків громадської спільноти з культурними закладами Харківського регіону; популяризація літератури мовами корінних народів, національних меншин, які проживають на території Харківського регіону; виховання культури читання. Початок реалізації – у Міжнародний день корінних народів світу (9 серпня), закінчення – у Всеукраїнський день бібліотек (30 вересня). Краш-тест проекту передбачається на Харківській міській школі соціального проектування та грантрайтингу Open Grants School (проект Управління інноваційного розвитку та іміджевих проектів Харківської міської ради).


Обговорено і затверджено «Зведений план науково-методичної та науково-дослідної роботи бібліотек – методичних центрів та громадських бібліотечних об'єднань м. Харкова на 2019 рік» (http://korolenko.-kharkov.com/kharkivuba/uba/UBA_File_00000000015.pdf). Заступник директора ХДНБ ім. В. Г. Короленка, канд. наук із соціальних комунікацій Л. В. Глазунова подякувала колегам за співпрацю у реалізації проекту «Школа бібліотечного журналіста» та запросила до участі в VIІ Всеукраїнській школі бібліотечного журналіста «Кросмедійна журналістика» (16–19 квітня 2019 р.), звітно-виборній конференції ХОВ «УБА» (14 березня), ІV Міжнародному форумі молодих бібліотекарів УБА, який відбудеться на базі навчально-бібліотечного комплексу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (11–12 квітня). Позитивні відгуки отримала пропозиція Н. І. Капустіної про проведення у межах Української бібліотечної асоціації всеукраїнського конкурсу, присвяченого 150-річчю від дня народження видатного бібліотекознавця Л. Б. Хавкіної. Бібліотекарі ознайомилися з виставкою «Видавничий простір бібліотек Харкова», а також з новими надходженнями до кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної.

КОНТАКТИ

Куніч Олена Петрівна
Голова секції, зав. відділом науково-методичної роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка
nmr.hdnb@gmail.com

 

Конференції, семінари Відділ науково-методичної роботи

Конференції, семінари

Анонс подій у бібліотеці:

01/03/2020 Безкоштовний доступ до ресурсу LIBRARIA – електронного архіву української історичної періодики

13/03/2020 Обслуговування користувачів

30/03/2020 Бібліотека в цифровому середовищі. Кросплатформні сервіси та кросмедійний контент
Партнери: Дистанційна академія ВГ «Основа», Харківське обласне відділення (філія) ВГО Українська бібліотечна асоціація, корпорація «Ранок»
Дистанційний курс
Дирекція
Початок о 10.00

25/04/2020 Безкоштовні заняття з основ комп’ютерної грамотності та роботи в Інтернет для початківців
Курс для користувачів бібліотеки
Заняття з основ комп’ютерної грамотності
Інформаційно-ресурсний центр

28/04/2020 У кольорах поезії
До Всесвітнього дня поезії
Літературна студія
Соціокультурний центр

Всі новини та події »