Поповнення колекції електронних документів

05/06/2019

Відділ впровадження бібліотечно-інформаційних систем і технологій та підтримки баз даних

Поповнення колекції електронних документів

Селянка України

 

«Селянка України» — ілюстрований двотижневик, орган Центрального відділу робітниць і селянок КП(б)У, виходив 1924—1931 у Харкові.

Більша частина повідомлень журналів зводилася до оперативної інформації про жінроботу. Частими були рубрики «Робітниця в партії», «Профспілки в боротьбі з жіночим безробіттям», «Делегатки за роботою», «Робітниця й підняття кваліфікації праці», а також аналітичні замітки «Жовтень звільнив жінку-селянку від багаторічних оков», «Чи не час пробудитися?». Основним аргументом й способом переконання було протиставлення старого / темного капіталістичного миру й нового / світлого соціалістичного майбуття жінки. У той же час вони вводили нові соціальні ролі для жінки, нові поняття, що характеризують жінку: делегатка, рівноправна громадянка, комунарка, суспільниця, робітниця-партієць тощо. Окреслювали й конкретизували такі соціальні ролі, як домашні робітниці та «пролетарські господарки». Для останньої характерним було, як і раніше, економія й правильне ведення господарства (роздільне прання білизни, методи прання, шиття дитячого одягу, чищення дзеркал, збереження продуктів, боротьба із гризунами, вирощування овочів, догляд за худобою). Фактично залишалися всі традиційні «обов’язки», крім кухні. Тож, періодика відбивала конфлікт між обіцянками створити мережу установ громадського харчування й реаліями життя, коли, по суті, турботи по господарству жінок залишилися непорушними.

Особливу цінність представляє інформаційний блок «Мати й дитя», де в доступній формі розповідалося про причини дитячої смертності, про дитячі хвороби, про неправильність тілесного покарання дітей. Пояснювалися також вигоди й механізм створення ясель, переваги установ з охорони материнства й дитинства, їх структура й особливості роботи. Акцент робився на необхідності користуватися консультаціями, молочними кухнями й радами соціальної допомоги, які допомагали організаційно і юридично жінці при народженні дитини.

Чималу увагу журнал приділяв літературній творчості.

 

Додаткова інформація

Переглянути: Селянка України, 1924, Ч.3
Переглянути: Селянка України, 1925, Ч.1(5)
Переглянути: Селянка України, 1925, Ч.2
Переглянути: Селянка України, 1925, Ч.4
Переглянути: Селянка України, 1925, Ч.6
Переглянути: Селянка України, 1925, Ч.12