З колекції видань українською мовою ХІХ ст

23/10/2019

Науково-дослідний відділ документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів

З колекції видань українською мовою ХІХ ст

Тематичні виставки

 

У читально-експозиційному залі ім. Д. І. Багалія відділу документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів 23 жовтня була розгорнута виставка «З колекції українських друків XIX століття», на якій репрезентовано ряд прижиттєвих видань українських письменників, науковців та громадських діячів з 2-ї чверті по кінець XIX ст.

Російською орфографією XVIII ст. надруковані представлені «Малороссійскія повѣсти» Г. Квітки-Основ’яненка (Москва, 1836), «Чигиринскій кобзар» та «Гайдамакы» Т. Г. Шевченка (Санкт-Петербург, 1844). «Кулішівкою» – першим українським фонетичним правописом, винайденим П. Кулішем – «Кобзарь» Т. Г. Шевченка (Санкт-Петербург, 1860), «Байки» Л. І. Глібова (вид. 2-ге, 1872) та власний твір самого П. Куліша «Чорна рада» (Санкт-Петербург, 1857), про Руїну – події у 1663 р. з приводу обирання гетьмана для Лівобережної України. Це – перший історичний роман українською мовою, написаний під впливом історичних романів В. Скотта. «Чумацкія народнія пѣсни» (Кіевъ, 1874) І. Я. Рудченка, працю, в якій дослідник продовжив публікації про український фольклор за жанровим і тематичним принципом видано вже редагованою П. Житецьким та К. Михальчуком «кулішівкою».

На виставці також репрезентовані «Збираныця зъ ридного поля» (Кіевъ, 1886) Панаса Мирного та одне з перших українських фольклорних видань, збірка «Старосветский бандуриста» (Москва, 1860), що була видана істориком, етнографом та письменником М. В. Закревським.

До уваги відвідувачів два номери українського громадсько-політичного і науково-літературного збірника «Громада» (Женева, 1878, № 1; 1882, № 5), який видавав у Швейцарії М. П. Драгоманов та два видання І.Я. Франка «Мій ізмарагд» (Львів, 1898) і «Звірячий бюджет» (Львів, 1897).

Контакти

Грабарчук О.Л.
бібліотекар
1-20
ndvkhdnb@gmail.com

 

Тематичні виставки Науково-дослідний відділ документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів

Конференції, семінари

Анонс подій у бібліотеці:

01/03/2020 Безкоштовний доступ до ресурсу LIBRARIA – електронного архіву української історичної періодики

13/03/2020 Обслуговування користувачів

30/03/2020 Бібліотека в цифровому середовищі. Кросплатформні сервіси та кросмедійний контент
Партнери: Дистанційна академія ВГ «Основа», Харківське обласне відділення (філія) ВГО Українська бібліотечна асоціація, корпорація «Ранок»
Дистанційний курс
Дирекція
Початок о 10.00

25/04/2020 Безкоштовні заняття з основ комп’ютерної грамотності та роботи в Інтернет для початківців
Курс для користувачів бібліотеки
Заняття з основ комп’ютерної грамотності
Інформаційно-ресурсний центр

28/04/2020 У кольорах поезії
До Всесвітнього дня поезії
Літературна студія
Соціокультурний центр

Всі новини та події »