Сучасна публічна бібліотека: виклики, можливості, досягнення

07/10/2019

Сучасна публічна бібліотека: виклики, можливості, досягнення

VIІ Всеукраїнська школа методиста

Школа-семінар

 

7–11 жовтня 2019 року на базі Національної наукової бібліотеки імені Ярослава Мудрого тривала робота VIІ Всеукраїнської школи методиста за темою «Сучасна публічна бібліотека: виклики, можливості, досягнення». Провідні фахівці, представники методичних відділів публічних бібліотек України ділилися досвідом і обговорювали нагальні професійні проблеми.

До роботи школи долучилася завідувачка сектору інноватики та професійного розвитку відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В.Г. Короленка Катерина Вірютіна, яка поділилася з професійною спільнотою України досвідом бібліотеки в організації неформальної освіти бібліотечних фахівців України, запросила присутніх до участі у навчальних проєктах ХДНБ ім. В.Г. Короленка: Школі бібліотечного журналіста, дистанційному курсі «Бібліотека в цифровому середовищі, кросплатформні сервіси та крос-медійний контент».

Насичений робочий графік школи включав презентації, професійні обговорення, дискусії. Робота VIІ Всеукраїнської школи методиста розпочалась з привітання генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Тамари Вилегжаніної і презентації довідника «Сучасна публічна бібліотека від А до Я».

Доповіді, присвячені актуальним проблемам бібліотечної справи України, були представлені провідними фахівцями НБУ ім. Ярослава Мудрого. Заступник генерального директора з наукової роботи Наталія Розколупа надала роз’яснення та практичні поради щодо організації роботи публічних бібліотек з урахуванням сучасних нормативно-правових актів, які регламентують бібліотечну справу, і консультацію щодо установчих документів бібліотек, на підставі яких утворюється і діє бібліотека. Стан і виклики кадрового менеджменту у діяльності публічних бібліотек висвітлила завідувачка науково-методичного відділу Тетяна Богуш. Корисними були доповіді фахівців науково-методичного відділу. Сучасну ситуацію та тенденції розвитку публічних бібліотек ОТГ за результатами ЕСМаР представила Олена Лахно; аналіз методичної роботи і зростання ролі обласної методичної служби у публічних бібліотеках різних рівнів регіонів України здійснила Світлана Кравченко; про вплив показників ефективності і якості діяльності бібліотек на соціально-економічне життя громади, вітчизняний та зарубіжний досвід розповіла Марина Адаменко. Разом з Людмилою Лагутою учасниці вчилися налагоджувати співпрацю із стейкхолдерами, розділилися на чотири фокус-групи і підготували стратегічний план налагодження каналів комунікації із ключовими стейкхолдерами – ЗМІ, представниками влади, колективом бібліотеки та місцевими підприємцями. Олена Білик презентувала корисні закордонні фахові видання.

У форматі «Відкритий мікрофон» учасниці Школи – завідувачки методичних відділів ОУНБ України обговорили сучасний стан розвитку бібліотечної справи у регіонах.

Позитивними прикладами для новостворених громад поділилася завідувачка науково-методичного відділу Одеської ОУНБ ім. М.С.Грушевського Ніна Маловік. Провідний методист Чернівецької ОУНБ імені М. Івасюка Олена Гімчинська розповіла про діяльність публічних бібліотек регіону в умовах децентралізації. Практичні результати застосування партисипативних практик з метою створення EXCLUSIVE бібліотек представила завідувачка науково-методичним відділом Львівської ОУНБ Олена Шматько. Про програми адвокаційної діяльності Української бібліотечної асоціації розповіла заступниця директора Полтавської ОУНБ ім. І.П. Котляревського Надія Влезько. Про переосмислення методичної діяльності розповіла завідувачка сектору науково-методичного відділу Одеської національної наукової бібліотеки Дарія Дейч. Про цінне і міфічне у репутації бібліотеки для адвокаційної діяльності розповіла завідувачка науково-методичного відділу Вінницької ОУНБ імені К. А. Тімірязєва Тетяна Марченко. Про організацію діяльності Бердичівської міської бібліотеки розповіла директорка закладу, керівник проєкту Молодіжний центр «М-формація» Тетяна Кущук.

Методисти поділилися досвідом реалізації різноманітних проєктів, які сприяють розвитку громади. Так, завідувачка науково-методичного відділу Львівської обласної бібліотеки для дітей Людмила Сташко повідомила про співпрацю між бібліотеками Львівської та Луганської областей і проєкт Бібліосhange «Бібліотека надихає». Завідувачка науково-методичного відділу Запорізької ОУНБ Олена Тарлінська розповіла про Strem-освіту в бібліотеці, зокрема інженерний проєкт «Юні винахідники», програми розвитку громадської активності підлітків та молоді, вразливих категорій, навчання дорослих.

Учасниці відвідали Американський дім, ознайомилися із просторами для спілкування, навчання й культурного обміну. Разом з координатором американських центрів Посольств США в Україні, доктором історичних наук, членом Наглядової ради УБА Валентиною Пашковою обговорили методику організації і проведення креативних заходів у бібліотеках.

На школі також відбулися: презентація дослідження «Соціальна складова децентралізації: як змінюються погляди людей» голови ГО «Товариство незалежних експертів», кандидата психологічних наук, експерт DESPRO Швейцарсько-український проєкт «Підтримка децентралізації в Україні» Ольги Данчевої; зустрічі з критиком, літературознавцем, письменником, головним редактором журналу «Всесвіт» з питань української літератури Дмитром Дроздовським; експертом з питань оцінки гендерного впливу Світланою Геращенко; інтерактивна лекція «Як не вигоріти на роботі та працювати із задоволенням» доктора психології, професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Антоніною Льовочкіною та бесіда про ревіталізацію бібліотечних просторів міста Києва з архітектором Андрієм Бражником.

Контакти

Вірютіна Катерина Миколаївна
завідувачка сектору інноватики та професійного розвитку відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В.Г. Короленка
1-46
nmr.hdnb@gmail.com

 

Тренінги Відділ науково-методичної роботи

Конференції, семінари

11/02/2020 Наука ХХІ століття: Інновації у харчовій галузі і ресторанному бізнесі
Фестиваль науки - 2020
Науково-практична конференція
18-22 травня

20/02/2020 Інноваційні технології альтернативних автономних енергосистем
Науково-практична конференція
Відділ науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів
Початок о 16.00

Анонс подій у бібліотеці:

01/01/2020 Безкоштовний доступ до ресурсу LIBRARIA – електронного архіву української історичної періодики

01/02/2020 Безкоштовні заняття з основ комп’ютерної грамотності та роботи в Інтернет для початківців
Курс для користувачів бібліотеки
Заняття з основ комп’ютерної грамотності
Інформаційно-ресурсний центр

17/02/2020 Тренінг з питань інтелектуальної власності
Тренінг
Відділ науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів
початок о 10.30

17/02/2020 Розстріляний Майдан
До дня Героїв Небесної Сотні
Тематичні виставки
Зал періодичних видань

20/02/2020 Пам’яті Героїв Небесної Сотні
Тематичні виставки
Соціокультурний центр

20/02/2020 Видавничий контент бібліотек Харкова
Тематичні виставки
Кабінет бібліотекознавства ім. Л. Б. Хавкіної

21/02/2020 Мова – душа нації
До Міжнародного дня рідної мови
Тематичні виставки
Соціокультурний центр

Всі новини та події »