Periodaĵoj en Esperanto / Періодичні видання мовою есперанто

23/02/2020

Відділ літератури іноземними мовами та міжнародних зв’язків

Periodaĵoj en Esperanto / Періодичні видання мовою есперанто

Засідання есперанто-клубу «Ардо»

 

У відділі літератури іноземними мовами та міжнародних зв’зяків відбулося засідання есперанто-клубу «Ардо».

З доповіддю виступив член клубу Д. Цибулевський. Він розповів, що головним завданням періодичної преси мовою есперанто є інформування читачів про головні події у світі та пропаганда мови. До уваги присутніх доповідач підготував історичний екскурс щодо періодичних видань мовою есперанто.

Першим літературним періодичним виданням був щомісячний журнал «La Revuo» («Огляд»), редактором якого був Л. Заменгоф. Це видання виходило протягом восьми років і було присвячене художнім творам. Наступним виданням, яке відіграло значну роль у розвитку словесності есперанто було «Literatura Mondo» («Всесвітня література»). Його редагували у Будапешті високоосвічені есперантисти К. Калочаї та Ю. Багі. У «Literatura Mondo» публікувалися твори К. Калочаї, С. Енгхолма, Е. Айсберга, Г. Вейнгенста, Л. Точе, а також початківців. Журнал проіснував до 1949 року.

У 1962 році УЕА (Українська Есперанто Асоціація) розпочала видання журналу «Monda Kulturo» («Всесвітня культура»). Його редакторами були спочатку У. Олд, а потім А. Албо. Але у 1966 році журнал був закритий.

Певний інтерес свого часу представляв італійський журнал «Literatura Foiro» («Літературний ярмарок»). Із 1980 року у Бразилії видається літературний журнал «Fonto» («Джерело»). Цікаво, що видавцями були Г. Варенгьєн та М. Боултон, а на сторінках публікувались твори радянських поетів Г. Дресена та Н. Дановського. Серед видань мовою есперанто слід зазначити наступні: «Bulgara Esperantisto» («Болгарський есперантист»), «Hungara Vivo» («Життя Угорщини), «El Popola Cрinio» («Із народного Китаю»), Esperanto Triumfonta» («Перемога есперанто») тощо.

Заслуговує на увагу величезна кількість наукових журналів, у яких публікувались статті з різних галузей знань мовою есперанто: «Scienca Revuo» («Науковий огляд»), «Budapeshta Informilo» («Будапештський інформаційний бюлетень»), «Sciencaj Komunikajhoj» («Наукові повідомлення»), «Scienca Mondo» («Світ науки»), «Aktuala komputado» («Актуальні питання обчислювальної техніки»), «Interlingvistika Informa Servo» («Інформаційний бюлетень з інтерлінгвістики»), «Medicina internacia revuo» («Міжнародний медичний журнал») тощо.

Голова клубу В.Ходін подякував Д. Цибулевському за цікаву розгорнуту доповідь і наголосив, що останнім часом спостерігається інша картина: на жаль, припинилось видання журналу «Есперанто» Всесвітньої Есперанто Асоціації. Нерегулярно виходить друкований орган Всесвітньої Позанаціональної Асоціації (SAT) «Sennaciulo» («Інтернаціональний журнал») та «Sennaciulo Revuo» («Інтернаціональний огляд»), а також видання УЕА «Helianto» («Соняшник»).

Член клубу С. Нежальська повідомила, що важливою сьогоднішня тема є і для самої бібліотеки, в якій традиційно збирається клуб. Всі, хто починав вивчати міжнародну мову десять і більше років тому, пам’ятають ті чудові журнали і газети, які надходили до бібліотеки з усього світу. Змістовні, з цікавими новинами, кольоровими фотографіями. Але… з появою Всесвітньої мережі усі ті надбання дуже швидко були знецінені, а натомість Інтернет зробив доступною безліч різної інформації. Тому важко виокремити щось корисне з цієї інформаційної «лавини». Тож, чи не марні намагання затримати процес знищення інформаційних журналів? Це дуже важлива тема для дискусії у майбутньому.

Наприкінці зустрічі всі присутні мали змогу ознайомитися з експозицією періодичних видань минулих років та сьогодення мовою есперанто.

Контакти

Лубенська Н. В.
+380(68)63 40 136

 

Клуби бібліотеки Відділ літератури іноземними мовами та міжнародних зв’язків

Конференції, семінари

Анонс подій у бібліотеці:

01/03/2020 Безкоштовний доступ до ресурсу LIBRARIA – електронного архіву української історичної періодики

13/03/2020 Обслуговування користувачів

30/03/2020 Бібліотека в цифровому середовищі. Кросплатформні сервіси та кросмедійний контент
Партнери: Дистанційна академія ВГ «Основа», Харківське обласне відділення (філія) ВГО Українська бібліотечна асоціація, корпорація «Ранок»
Дистанційний курс
Дирекція
Початок о 10.00

13/04/2020 Мультиплатформна бібліотечна журналістика. Instagram: базові навички
VIIІ Всеукраїнська онлайн школа бібліотечного журналіста
Дистанційний курс
Відділ науково-методичної роботи
Початок о 10.00

25/04/2020 Безкоштовні заняття з основ комп’ютерної грамотності та роботи в Інтернет для початківців
Курс для користувачів бібліотеки
Заняття з основ комп’ютерної грамотності
Інформаційно-ресурсний центр

28/04/2020 У кольорах поезії
До Всесвітнього дня поезії
Літературна студія
Соціокультурний центр

Всі новини та події »