Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка – популяризатор історії та культури України та Слобожанщини

16/03/2020

Кабінет бібліотекознавства ім. Л. Б. Хавкіної

Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка – популяризатор історії та культури України та Слобожанщини

Тематичні виставки

 

У кабінеті бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної підготовлено тематичну виставку «Відділ ''Україніка'' ім. Т. Г. Шевченка – популяризатор історії та культури України та Слобожанщини» до 190-річчя Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка. Матеріали, представлені на виставці, висвітлюють понад сторічну історію та сучасну діяльність відділу. Це, у першу чергу, публікації в наукових виданнях та фахових журналах таких дослідників як В. О. Ярошик, Т. О. Сосновська, Т. І. Євсікова, Н. І. Полянська, О. М. Дмитрієва. У статтях розкрито діяльність відділу з формування підсобного фонду, зокрема бібліотеки Канадсько-Українського центру, представлено загальну інформацію про наукову, бібліографічну та просвітницьку роботу. Доповнюють розділ експозиції раритетні видання ХДНБ, укладені першими співробітниками українського відділу: «Каталог книжок українською мовою Харківської громадської бібліотеки» (1912), «Покажчик з української мови» Л. Ф. Червінської та А. Т. Дикого (1929–1930).

Детальніше з науковою та дослідницькою роботою з українознавства, краєзнавства, бібліотекознавства та бібліографії знайомлять представлені на виставці збірники матеріалів науково-практичної конференції, міжнародного семінару-тренінгу, бібліографічних студій що відбувалися під егідою відділу. Практичні результати наукових досліджень загальнодержавного та локального характеру представляють численні бібліографічні покажчики укладені фахівцями відділу «Україніка». Друкований каталог «Книги українською мовою у фондах ХДНБ ім. В. Г. Короленка (1798–1923)» у 6 випусках укладено за результатами дослідження «Українська книга та періодичні видання у фондах бібліотек та музеїв системи Міністерства культури та мистецтв України» (1574–1923 рр.). Каталог видань «Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка (1886–2011)» містить узагальнену бібліографічну інформацію з історії книгозбірні за 120 років. Спеціалізовані фонди бібліотеки розкривають покажчики «Реабілітовані книги у фондах ХДНБ ім. В. Г. Короленка», «Українські періодичні видання у фонді ХДНБ ім. В. Г. Короленка» тощо. Представлена низка фундаментальних покажчиків, серед яких «Українські ярмарки та виставки: (історія та сьогодення)», «Економічна україніка», «Харків ХХ століття», «Історія Харківської єпархії (1799–1999)». Експонуються бібліографічні видання серій «Повернені імена», «Діячі української діаспори», «Краєзнавці Слобожанщини».
Окремий розділ виставки присвячено просвітницькій та краєзнавчій діяльності громадського клубу «Краєзнавець», утвореного при відділі краєзнавчої роботи у 1978 р. Тематику його понад 500 засідань висвітлює видання «Сто краєзнавчих читань: хроніка і зміст» в 5 випусках, а експоновані грамоти від Харківської обласної державної адміністрації, Центрального державного науково-технічного архіву України, Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна підтверджують активну громадянську позицію його членів.
Розкриття духовних скарбів українського народу, доведення до користувачів найповнішої інформації, ці завдання відділу впевнено виконують професіонали – фахівці вищого ґатунку. Матеріали виставки надають інформацію про визнаних бібліотекарів-бібліографів, які у різні роки працювали і працюють у відділі – Г. М. Каширіну, Т. Г. Шерстюк, В. О. Ярошик, Т. О. Сосновську, Н. І. Полянську, О. М. Дмитрієву. А схвальні відгуки від користувачів, жителів Харкова, України, зарубіжжя, що зберігаються у «Книзі відгуків та пропозицій» відділу «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка, свідчать про багаторічну якісну роботу фахівців.

Історична довідка. Український відділ Харківської громадської бібліотеки було створено з ініціативи видатних громадських діячів Слобожанщини у 1906 р. Відділ, якому в 1911 р. було присвоєно ім’я Т. Г. Шевченка, проіснував до початку 1930-х років. З 1962 р. у науково-бібліографічному відділі вводиться посада бібліографа-краєзнавця, у 1968 р. створюється сектор краєзнавчої бібліографії. У 1979 р. розпочинає функціонувати відділ краєзнавчої роботи. У 1993 р. на базі відділів краєзнавчої роботи та науково-бібліографічного було відновлено відділ україніки, який з 2010 р. має назву «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка. За багаторічну просвітницьку, наукову та публіцистичну діяльність відділ неодноразово нагороджувався грамотами та подяками від Міністерства культури України, Української бібліотечної асоціації, Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної організації українського товариства охорони пам’ятників історії та культури тощо. Відділ є дипломантом численних премій та рейтингів, серед яких Республіканська премія імені Дмитра Яворницького, Всеукраїнський бібліотечний «Біографічний рейтинг – 2018».

Термін експонування: з 16 березня до 16 квітня.

Непочатова Оксана Володимирівна
головний бібліотекар кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної
kbh.hdnb@gmail.com

 

Тематичні виставки Кабінет бібліотекознавства ім. Л. Б. Хавкіної

Конференції, семінари

Анонс подій у бібліотеці:

01/03/2020 Безкоштовний доступ до ресурсу LIBRARIA – електронного архіву української історичної періодики

13/03/2020 Обслуговування користувачів

30/03/2020 Бібліотека в цифровому середовищі. Кросплатформні сервіси та кросмедійний контент
Партнери: Дистанційна академія ВГ «Основа», Харківське обласне відділення (філія) ВГО Українська бібліотечна асоціація, корпорація «Ранок»
Дистанційний курс
Дирекція
Початок о 10.00

13/04/2020 Мультиплатформна бібліотечна журналістика. Instagram: базові навички
VIIІ Всеукраїнська онлайн школа бібліотечного журналіста
Дистанційний курс
Відділ науково-методичної роботи
Початок о 10.00

25/04/2020 Безкоштовні заняття з основ комп’ютерної грамотності та роботи в Інтернет для початківців
Курс для користувачів бібліотеки
Заняття з основ комп’ютерної грамотності
Інформаційно-ресурсний центр

28/04/2020 У кольорах поезії
До Всесвітнього дня поезії
Літературна студія
Соціокультурний центр

Всі новини та події »