Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка. Історія бібліотеки

Історія ХДНБ ім. В. Г. Короленка починається у далекому 1830 році. Книгозбірня несе в собі комплекс гуманістичних ідей, притаманних її історичним попередникам – Харківській губернській публічній і Харківській громадській бібліотекам.

Хроніка основних подій

Докладніше

Від ХІХ до початку ХХІ століття бібліотека пережила кілька епох – була однією з найкращих, зразковою громадською бібліотекою в Російській імперії, стала державною науковою установою за радянських часів, і сьогодні продовжує працювати як потужний інформаційний центр і одне з головних книгосховищ незалежної України.

На долю бібліотеки, як і на долю нашої країни випало багато випробувань. Протягом свого існування вона змінювала назву, підпорядкування, виконувала різні соціальні функції, розвивала структуру, збільшувала фонди.

Неймовірна, драматична, інколи навіть детективна, історія однієї з найбільших книгозбірень України – це історія людей, які її створювали, розвивали і відстоювали у тяжкі часи революцій і війн, тоталітарних репресій і непорозуміння та чия скромна праця дійсно була щоденним подвигом, подвижництвом і великим патріотизмом. Саме завдяки цьому бібліотека протягом 188 років залишається живим організмом і містить ще багато невідомих сторінок.

З розбудовою України як незалежної держави книгозбірня продовжила свою історію як установа загальнодержавного значення, провідний науково-дослідний, науково-методичний, соціокультурний та автоматизований інформаційний центр, осередок громадського життя регіону. Унікальний фонд бібліотеки на початок 2018 р. нараховує 7,2 млн примірників.

Бібліотека допомагала формувати образ Харкова як Smart-міста, створила традиції і канони масового читання. Книгозбірня зберігає пам'ять читання поколінь, живу історію нашого розуму.

Протягом існування бібліотека отримала багато нагород, серед яких Почесний диплом Всесвітньої виставки в м. Льєж (1905 р.), Почесний диплом за участь у роботі І Всеросійського з'їзду з бібліотечної справи (1911 р.), Почесна грамота Президії Верховної Ради України (1956 р.), почесні грамоти Міністерства культури України (1967 р., 1986 р.), Диплом І ступеня за успіхи в розвитку культури та народної творчості на Виставці досягнень народного господарства України (1977 р.), колектив бібліотеки нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2011 р.) та ін.

«Історія бібліотеки не закінчується, ми продовжуємо писати її разом ...»

Історія Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка – це історія успіху, помноженого на іспити долі. Таких іспитів у житті бібліотеки було дуже багато, але вона завжди високо тримала планку любові до своїх найкращих у світі читачів, серед яких багато видатних учених, громадських діячів, навіть лауреатів Нобелівської премії.

Історія бібліотеки не закінчується, ми продовжуємо писати її разом з нашими користувачами і запрошуємо до співпраці всіх небайдужих задля виявлення нових фактів про нашу книгозбірню.

 

В. Д. Ракитянська, директорка бібліотеки, заслужена працівниця культури України, Почесна громадянка Харківської області, кавалер Ордена княгині Ольги III ступеня