Відділ науково-методичної роботи

   E-mail:
nmr.hdnb@gmail.com

Кабінет бібліотекознавства ім. Л. Б. Хавкіної

   E-mail:
kbh.hdnb@gmail.com

  Наша адреса

61003, Харків,
пров.Короленка, 18
Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка

Методичні рекомендації

Методичні рекомендації надаються з актуальних питань бібліотечної тематики та з суміжних галузей знань, що можуть бути корисними у бібліотечній практиці.

  Використання патентної документації при підготовці бібліографічних покажчиків

Усе частіше до патентного фонду Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка (ХДНБ) звертаються бібліотечні працівники з метою пошуку патентної інформації. Кожний науковець у своєму доробку має власні або колективні, розроблені групою науковців установи, винаходи.

Тому при підготовці бібліографічних, а також біобібліографічних покажчиків (наприклад, з нагоди ювілейних дат науковців) працівники бібліотек повинні опрацювати de visu також і патентну документацію.


  Скачати / Переглянути

 

  Методичні рекомендації до складання службових документів у бібліотеці

Певну частину документів бібліотеки складають внутрішні службові документи. Серед них – пояснювальні, доповідні та службові записки. Пояснювальні та доповідні записки внесені до «Державного класифікатора управлінської документації», затвердженого наказом Держстандарту України від 31 грудня 1998 р.


  Скачати / Переглянути

 

  Організація роботи зі стандартами в галузі інформаційної, бібліотечної та видавничої справи в Україні

Стандартизація, як різновид людської діяльності, полягає у виявленні оптимальних шляхів вирішення завдань, які неодноразово виникають у суспільному виробництві та відображенні їх у нормах, вимогах, правилах. Вирішення завдань швидкого впровадження у виробництво досягнень науки, техніки, створення нових технологій неможливе без знання основ стандартизації


  Скачати / Переглянути

 

  Помічники швидкої роботи в MS WORD – «гарячі клавіши»

''Гарячі клавіші'' допоможуть швидше оперувати активними «вікнами», форматувати текст, переміщуватись документом, працювати з відформатованим текстом та ін.

Довівши використання «гарячих клавіш» до рівня рефлекторних, бібліотекар полегшить свій буденний робочий процес та підвищить продуктивність праці.


  Скачати / Переглянути

 

  Посадові інструкції: методика створення

У рекомендаціях запропоновано єдині підходи до структури та викладення змісту у розділах посадових інструкцій.

У додатку наведено зразки документів.


  Скачати / Переглянути

 

  Створюємо мультипосилання, для інстаграм-сторінки за допомогою сервісу ''Linktree''

В інстаграмі використання активних посилань обмежено: можна розмістити одне посилання в шапці профілю або додати посилання у сторіз. Конструктори для створення мультипосилань дозволяють створити багатофункціональну сторінку (мікролендінг) і розмістити на ній декілька важливих посилань замість одного. Тьюторіал стане в нагоді як початківцям, так і досвідченим адміністраторам бібліотечної інстаграм-сторінки.
Матеріал підготовлено для дистанційного курсу «Мультиплатформна бібліотечна журналістика. Інстаграм: базові навички» (8 – 21 серпня 2022 р.)


  Скачати / Переглянути

 

  Тайм-менеджмент керівника

Для того щоб навчитися оптимально й усвідомлено управляти робочим часом, можна звернутися до такого напрямку менеджменту, як тайм-менеджмент. Тайм-менеджмент – це управління часом або мистецтво встигати, сукупність випробуваних методів роботи, які дозволяють встигати зробити більше за менший період часу.


  Скачати / Переглянути

 

  Фонд стандартів Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка на допомогу бібліотечним працівникам

Фонд стандартів, зосереджений у відділі науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів (ВІП), налічує понад 35 тис. примірників нормативних документів. Звернення до фонду стандартів у виробничих, науково-дослідних, навчальних цілях є традиційним, адже ці документи здатні розкрити як вузькі теми, безпосередньо пов’язані з конкретною практичною діяльністю, так і міжгалузеві.


  Скачати / Переглянути

 

  Як зробити наради продуктивними?

Багатьом знайоме відчуття розчарування і навіть роздратованості, що виникає після марної двогодинної наради, за час якої можна було встигнути виконати дві– три невідкладні справи. Організація та проведення продуктивних нарад – важлива управлінська проблема. На жаль, багато керівників про це просто не замислюються, хоча, напевно, вони змінили б свою думку, якби підрахували, скільки часу вони та їхні співробітники витрачають на участь у нарадах.


  Скачати / Переглянути

 

  Як написати положення про структурний підрозділ

У рекомендаціях викладена методика створення і оформлення важливого управлінського документа – положення.


  Скачати / Переглянути

 

  Як підготувати рекламне звернення: поради бібліотекарям

У сучасних умовах бібліотеки, як соціальний інститут, часто використовують рекламу для просування бібліотечних послуг, розкриття різних напрямків діяльності. Пропонуємо ознайомитися із загальною методикою складання одного з головних елементів рекламної продукції – рекламного звернення


  Скачати / Переглянути