Віртуальні тематичні проекти, над якими працюють фахівці ХДНБ ім. В.Г. Короленка

Фахівці бібліотеки працюють над постійним поширенням та систематизацією різноманітної інформації за багатьма напрямками. Обсяги досліджень формуються у цілісні проекти, які мають просвітницьку та інформаційну цінність для широкого кола користувачів. На цій сторінці можна оглянути та знайти багато цікавих проектів

 

  Ментальна карта
«Культуртрегер українського футуризму»


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Ментальна карта – інструмент, який дозволяє візуально, структуровано і тезисно викласти інформацію. На укладеній карті представлені інформаційні блоки, що надають основні відомості про засновника і теоретика українського футуризму М. В. Семенка, значна частина життя якого була пов'язана з Харковом. Сервіс надає можливість переходу до повних текстів 17 видань творів поета.

 

 

  Віртуальний альбом малюнків
«Харків`янки, харків`яночки…». Серія портретів сучасниць


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Інколи чорно-біле зображення, виконане простим олівцем, може викликати більше почуттів, аніж кольорова фотографія. Монохромні відтінки здатні передати характер людини яскраво та виразно. Віртуальний альбом малюнків презентує творчість члена клубу «Краєзнавець» при ХДНБ ім. В.Г.Короленка Лілії Павлівни Герасименко.

 

 

  Електронний бібліографічний ресурс
Історія Харкова у пам`ятних дошках


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Ведеться з 2015 року. Автори ресурсу пропонують знайомитись з меморіальними дошками, здійснюючи віртуальні «подорожі» вулицями міста. Кожен запис надає довідкову інформацію про дошку (місце і час встановлення, напис на дошці, автори, матеріал), відомості про особу або подію, якій вона присвячена, а також бібліографічний список і уривки з джерел. Полегшити пошук допоможе Google-карта «Пам`ятні дошки на мапі Харкова»

 

 

  Он-лайн вікторина
Видатні харків'яни / Частина 1


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

На Харківщині народилися, отримали освіту та робили перші професійні кроки багато відомих митців, письменників та науковців. Наш край подарував світові такі гучні імена, як Л. Гурченко, Г. Квітка-Основ’яненко, В. Гризодубова…
На перший погляд, про них відомо багато, але нам є чим вас здивувати, тому вкотре пропонуємо перевірити свої знання, відповівши на запитання вікторини та дізнатися… Який видатний український вчений декілька разів перепливав пороги Дніпра? Про кого В. Н. Каразін написав «…Актер, поэт и заседатель, один и тот же человек»? За що видатна льотчиця В. С. Гризодубова отримала звання Героя Радянського Союзу?

 

 

  Інформаційний проект
Винахідники Харкова – читачі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка


  Відділ науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів

Біографічні довідки про науковців та дослідників, відомості про їх унікальні винаходи, перспективні інноваційні розробки та високі технології, що вже застосовуються або можуть знайти застосування у різних галузях народного господарства.

 

 

  Дитячий фотоальбом


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

2016 року театральний Харків відзначив 85-річчя від дня народження талановитої актриси, заслуженої артистки України Людмили Попової (1931– 2008). В ресурсі представлені фотографії маленької Люсі з альбому, який багато років зберігався у її родині. На цих фото відбилася яскрава індивідуальність маленької людини, яка вже вміє невимушено і безпосередньо існувати в умовному світі фотостудії.

Бібліотека вдячна Юліані Юріївні Поляковій за надані матеріали.

 

 

  Он-лайн вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 1


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Вікторина - це можливість перевірити та поглибити свої знання про Харківщину, дізнатися щось нове про вже звичне та відоме. А дотепні варіанти відповідей зроблять цей процес ще й розважальним. Частина 1 містить 17 запитань, що стосуються історії краю, підприємств, закладів культури, науки та мистецтва, а також славетних земляків.

 

 

  Он-лайн вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 2


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Який будинок Харкова назвали «першим українським хмарочосом»? Якою виставою відкрився театр музкомедії? Який харківський музей є єдиним в Україні? Перевірте свої знання про Харківщину, відповівши на 16 запитань другої частини он-лайн вікторини.

 

 

  Он-лайн вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 3


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Яке місто стало першим побратимом Харкова? Який добре відомий нині науковий медичний інститут заснував Микола фон Дітмар? Як ушанував пам’ять дружини Максиміліан Гельферіх? І хто ж писав у Харкові початку ХХ ст. еротичні романи? Продовжуємо вивчати Слобожанщину за допомогою третьої частини он-лайн вікторини.

 

 

  Он-лайн вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 4


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Як модернізував свій дитячий велосипед майбутній академік Барабашов? Хто зібрав цінну колекцію картин у селі Пархомівці Краснокутського району? Який донорський орган вперше в світі було трансплантовано в Харкові? Одинадцять складних (і не дуже) запитань про наш край - у четвертій частині он-лайн вікторини.

 

 

  Он-лайн вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 5


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Чи відомо вам, які вимоги висувалися до студентів-медиків у ХІХ ст.? Що символізує грифон? Як називається англійський домовик? І яким чином це все стосується Харківщини? Дізнайтеся ще більше про наш край за допомогою п’ятої частини он-лайн вікторини.

 

 

  Науково-просвітницький проект
Микола Васильович Гоголь і Харківщина


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Проект був здійснений у 2008 р. до 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя і доопрацьований у 2017 р. У ньому висвітлено особисті зв’язки письменника та літературні впливи, що виходили з Харківщини, показано, як відбувалося його ушанування, окреслено коло харківських учених, які вивчали його творчість. Ресурс акумулює фактографічну та бібліографічну інформацію, вибірково оцифровані друковані публікації, ілюстративний матеріал.

Бібліотека вдячна Тетяні Миколаївні Безруковій, Валерію Давидовичу Берліну, Ростиславу Кириловичу Рибальченку, Олексію Юрійовичу Рубинському за надані статті та фотографії.

 

 

  Науково-просвітницький проект
На пошану академіка Миколи Федоровича Сумцова


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Підготовлений у 2009 р. до 155-річчя від дня народження видатного вченого, одного із засновників Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка М.Ф.Сумцова і доопрацьований на платформі Blogger у 2017 р. Ресурс надає фактографічну інформацію, вибрану бібліографію творів ученого, електронні версії його спогадів, наукових праць, газетних дописів, а також досліджень, присвячених цій особистості, фотографії та документи. Окремий розділ склали матеріали про внесок М.Ф.Сумцова у заснування та розвиток Харківської громадської бібліотеки (нині – ХДНБ ім. В. Г. Короленка).

Бібліотека вдячна правнучці М. Ф. Сумцова Ганні Олександрівні Хіріній за надані фотографії та документи.

 

 

  Віртуальний фотоальбом
Пам`ятники Тарасові Шевченку на Харківщині


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Створений до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. Його основою є фотографії та інформація, надані М.П.Семенюком, автором книг «Монументальна шевченкіана України», «Скульптурна Шевченкіана», «Т.Шевченко і Харківщина», «Т.Шевченко і Житомирщина», «Життя і творчість Т.Г.Шевченка в запитаннях і відповідях» (збірка вікторин, кросвордів, чайнвордів, криптограм, ребусів).

Бібліотека вдячна Миколі Петровичу Семенюку за надані матеріали.

 

 

  Інтерактивна карта
Пам`ятники Тарасові Шевченку на Харківщині


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Підготовлена до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. В основу покладені фотографії, надані М.П.Семенюком, автором книг «Монументальна шевченкіана України», «Скульптурна Шевченкіана», «Т.Шевченко і Харківщина», «Т.Шевченко і Житомирщина», «Життя і творчість Т.Г.Шевченка в запитаннях і відповідях» (збірка вікторин, кросвордів, чайнвордів, криптограм, ребусів).

Бібліотека вдячна Миколі Петровичу Семенюку за надані матеріали та Олені Василівні Дьяковій за підготовку ресурсу

 

 

  Фотоальбом
Подорожуючи Харківщиною


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

«Краєзнавство – це завжди краєлюбство», – часто повторював один із патріархів сучасного краєзнавчого руху С.О.Шмідт. Саме краєлюбом називає себе читачка ХДНБ ім. В.Г.Короленка, член бібліотечного клубу «Краєзнавець» Лілія Павлівна Герасименко. Пропонуємо переглянути фото, зроблені нею під час прогулянок Харковом та областю.

Бібліотека вдячна Лілії Павлівні Герасименко за надані фотографії.

 

 

  Науково-просвітницький проект
Слобожанський уклін Кобзареві


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Проект, підготовлений до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, об’єднує різноманітні матеріали про зв’язок поета з харківською землею, шевченкознавчий доробок харків’ян, вшанування його пам’яті на Харківщині. До ресурсу увійшли повні тексти 25 статей та окремих досліджень, присвячених поетові, бібліографічні списки до кожного з розділів проекту, ілюстративні та відеоматеріали.

Бібліотека вдячна усім авторам, які надали свої статті, фотографії та інші матеріали для публікації в проекті.

 

 

  Он-лайн карта
Харків архітектора Ігоря Лаврентьєва: проекти, споруди, графіка


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Укладена до 85-річчя від дня народження архітектора І.М.Лаврентьєва. У творчому доробку зодчого – добре відомі харків`янам Центр науково-технічної та економічної інформації, головпоштамт, відновлена колонада Центрального парку культури та відпочинку, храм Святої княгині Ольги та багато інших об`єктів. За допомогою карти можна знайти ці та інші будівлі, побачити креслення та ескізи проектів, фотографії збудованих споруд, а також графічні твори І.М.Лаврентьєва, що зображують Харків.

Бібліотека вдячна Ігорю Миколайовичу Лаврентьєву за надані матеріали.

 

 

  Он-лайн вікторина
Харківщина в цікавих подіях і фактах


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Як називається один із символів Харкова – альтанка з фонтаном, споруджена в 1947 році? Що за артефакт було знайдено під час будівництва Держпрому, коли рили котлован під фундамент?

Перевірте свої знання про Харківщину!

 

 

  Міні-дайджест
Харьков и губерния начала XX века на страницах газеты «Южный край»: события, нравы, курьезы


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Газета «Южный край» видавалася в Харкові у 1880-1919 рр. і сьогодні є одним із найцінніших і найцікавіших джерел для вивчення історії нашого краю. Основу ресурсу склали невеличкі дописи з розділу місцевої хроніки, які чергуються з рекламними оголошеннями та ілюструють повсякденне життя Харкова та губернії початку ХХ ст.

 

 

  Науково-просвітницький проект
Яскрава сторінка краєзнавчого руху


  Відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка

Цей ресурс – спроба за допомогою бібліотечного фонду розповісти про українське краєзнавство 1920-1930-х рр. – події, інституції, особистостей, а також зробити доступнішою джерельну базу для подальшого дослідження історії українського краєзнавчого руху. Він був підготовлений у 2010 р. до 85-річчя проведення в Харкові Першої всеукраїнської краєзнавчої конференції, а у 2015 р. до 90-річчя цієї події за пропозицією Харківської обласної організації Національної спілки краєзнавців доповнений розповіддю про сьогодення українського краєзнавства.