Винахідники Харкова – читачі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка
Гриньов Борис Вікторович
Гриньов Борис Вікторович
український вчений, матеріалознавець, академік НАН України, доктор технічних наук, професор, директор Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України
Народився 1 квітня 1956 року у м. Харків. У 1978 році закінчив Харківський державний університет за спеціальністю — фізика твердого тіла. Далі були навчання в аспірантурі і робота в Західно-Сибірській дослідно-методичній експедиції Міннафтопрому СРСР. У 1985 році Б. В. Гриньов успішно захищає дисертацію на ступінь кандидата фізико-математичних наук у Донецькому державному університеті, а у 1994 — докторську дисертацію в Інституті монокристалів НАН України.
Cвій трудовий і творчий шлях в Інституті монокристалів Борис Вікторович почав у 1987 році з посади старшого наукового співробітника. Він пройшов усі сходинки до генерального директора науково-технологічного концерну «Інститут монокристалів» НАН України. Секрет його успіху не в удачі чи збігові обставин, а у великій наполегливій праці та вмінні використовувати свої знання та здібності.
Борис Гриньов — талановитий науковець і керівник. Харків’янин, який входить до 30 найбільш цитованих вчених України (за даними бази Scopus і Google Scholar). Людина, що генерує ідеї і втілює їх у життя, має невичерпну енергію для розвитку і руху вперед.
Борис Вікторович та його свівробітники започаткували новий напрям приладобудування в Україні — виробництво ядерної медичної апаратури.
Теоретичні та експериментальні дослідження Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України дозволили розробити промислові технології автоматизованого вирощування великогабаритних оптичних кристалів високої прозорості, сцинтиляційних пластин, унікальних сцинтиляційних стрипів та комбінованих детекторів складної форми.
Завдяки ініціативі Б. В. Гриньова в Україні було організовано виробництво особливо чистих солей для монокристалів, що забезпечило сталий експорт наукоємної продукції — сцинтиляторів на основі галогенідів лужних металів. Також він здійснює наукове керівництво дослідженнями нових сцинтиляційних матеріалів для експериментів з пошуку «темної матерії» і подвійного β-розпаду.
З 2003 року під керівництвом Гриньова винайдена низка нових сцинтиляційних матеріалів, які можуть дати поштовх експериментам з фізики високих енергій.
Розроблена унікальна технологія вирощування, за допомогою якої отримані оптично однорідні монокристали з рекордними параметрами світловиходу для електромагнітних колориметрів нового покоління, що використовуються у суперколайдері Європейського центру ядерних досліджень у Швейцарії і завдяки яким було виявлено «частинку Бога» — легендарний бозон Гіггса.
Незважаючи на колосальну завантаженість науково-організаційними питаннями, що постали перед Б. В. Гриньовим, як директором Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, він активно займається науково-педагогічною діяльністю. З 2007 року очолює кафедру фізики кристалів у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна.
Під його науковим керівництвом виконано 8 кандидатських і 9 докторських дисертацій. Серед наукових праць Б. В. Гриньова — 30 монографій та книг, понад 1200 публікацій у наукових виданнях, 178 патентів на винаходи і корисні моделі.
Станом на початок 2024 року Б. В. Гриньов займає першу позицію серед 1000 українських науковців у базі даних Scopus 2023 року з індивідуальним показником h-index = 114.
Ініціатор заснування і член редколегії наукового часопису «Функціональні матеріали» і наукових журналів — «Питання атомної науки і техніки», «Наука та інновації»,«Світогляд».
Борис Вікторович Гриньов — багатогранна особистість, він не тільки знаний учений, а ще й відомий меценат і колекціонер живопису, крім того, пише вірші. Впродовж багатьох років поет щодня публікує по одному віршу в соцмережах — як літописець, віддзеркалює те, що бачить навколо.
Серед багатьох відзнак та нагород Бориса Вікторовича Гриньова за різнобічну наукову, педагогічну та громадську діяльність можна виділити звання Почесного доктора наук Ханьяньського університету (м. Сеул), Почесного доктора наук Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Він нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого IV–V ступенів, «За заслуги» — І–III ступенів та ін.
ХДНБ імені В. Г. Короленка дякує Борису Вікторовичу Гриньову за книги, подаровані ним для поповнення книжкового фонду.
Галузь: Матеріалознавство
Інформація підготовлена у 2024 році
Додаткові сервіси для пошуку
Коробков Микола Григорович
професор кафедри «Комп’ютерні сиcтеми і мережі» Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «ХАІ» Народився 27 липня 1938 року в Бєлгородській області, село Красна Поляна, в 1956 р. з відзнакою закінчив середню школу селища Купино Шебекинського району.
Після закінчення Харківського авіаційного інституту молодий спеціаліст М. Г. Коробков залишився працювати в рідн...
Військова справа
Газопостачання
Гідроенергетика
Екологія
Енергетика
Космічна галузь
Лісогосподарське виробництво
Математика. Комп'ютерні мережі
Матеріалознавство
Машинобудування
Медицина та біологія
Металургійна промисловість
Нафтогазова промисловість
Сільске господарство
Тваринництво
Транспорт
Фізика, радіоелектроніка
Харчова промисловість
Хімія