Винахідники Харкова – читачі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка
Макаренко Олександр Якович
Макаренко Олександр Якович
Заслужений винахідник України, найкращий винахідник у космічній галузі СРСР, начальник сектору НВП «ХАРТРОН-АРКОС». ветеран НВО «ХАРТРОН»
Олександр Якович Макаренко народився у 1940 році. Навчався у Харківському політехнічному інституті за спеціальністю «Автоматичне управління рухом». У лютому 1968 року під час роботи у конструкторському бюро електроприладобудування захистив диплом. Це був перший захист випускників кафедри «Автоматичне управління рухом» на підприємстві з метою підготовки фахівців з цієї спеціальності. Олександр Якович Макаренко тривалий час працював у конструкторському бюро електроприладобудування НВП «ХАРТРОН-АРКОС» на посаді начальника сектору.
Олександр Якович Макаренко є автором 120 авторських свідоцтв на винаходи СРСР та трьох патентів України. Пропрацювавши багато років у АТ «ХАРТРОН», він брав участь у розробці систем управління (СУ) зв'язку космічних апаратів після стикування, вирішував завдання відділення апарату, що повертається, а також у розробці СУ космічних супутників спеціального призначення.
Видатний винахідник стояв біля витоків освоєння космічного простору та зародження ракетно-космічної галузі, авіації та ракетно-космічної техніки країни. За його участю були розроблені системи управління до міжконтинентальної балістичної ракети третього покоління 15А14, що у США отримала назву «Сатана»; до ракети «Енергія» та ракет-носіїв космічного призначення серії «Космос».
Ракети-носії із системами управління розробки АТ «ХАРТРОН» вивели на орбіту близько 1000 космічних апаратів, у т. ч. перший штучний супутник Землі, виготовлений в УРСР, який започаткував відлік супутникам серії «Космос». Близько 150 космічних апаратів оснащено СУ розробки АТ «ХАРТРОН».
Завдяки внеску винахідника О. Я. Макаренка підприємством були створені дискретні системи наведення, що стали прообразом цифрових систем управління. Згодом це дозволило повністю перейти на цифрові системи управління на базі бортової цифрової обчислювальної машини власної розробки. У таких галузях, як динаміка польоту, точність наведення, ракетна мета, створення цифрових систем управління та програмного забезпечення розробки відповідають світовому рівню, а за багатьма напрямами і визначають цей рівень.
Впровадження ідей і науково-технічних розробок Олександра Яковича Макаренка дозволило зробити значний внесок у розвиток науки і техніки України, а винаходи науковця сприяли новому удосконаленню космічної галузі країни.
Практично усі винаходи О. Я. Макаренка були службового характеру та публікувалися під грифом: «Для службового користування».
Галузь: Космічна галузь
Інформація підготовлена у 2023 році
Додаткові сервіси для пошуку
Козін Юрій Іванович
доктор медичних наук, професор ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева НАМН України» Козін Юрій Іванович – доктор медичних наук, професор, лікар-хірург, уролог-андролог.
У 1991 році успішно захистив докторську дисертаційну працю, та з 1997 року працював професором кафедри урології Харківського медичного інституту (ХМІ– тепер Харківський національний медични...
Військова справа
Газопостачання
Гідроенергетика
Екологія
Енергетика
Космічна галузь
Лісогосподарське виробництво
Математика. Комп'ютерні мережі
Матеріалознавство
Машинобудування
Медицина та біологія
Металургійна промисловість
Нафтогазова промисловість
Сільске господарство
Тваринництво
Транспорт
Фізика, радіоелектроніка
Харчова промисловість
Хімія