Винахідники Харкова – читачі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка
Макаренко Олександр Якович

 

Макаренко Олександр Якович

Макаренко Олександр Якович

Заслужений винахідник України, найкращий винахідник у космічній галузі СРСР, начальник сектору НВП «ХАРТРОН-АРКОС». ветеран НВО «ХАРТРОН»

Олександр Якович Макаренко народився у 1940 році. Навчався у Харківському політехнічному інституті за спеціальністю «Автоматичне управління рухом». У лютому 1968 року під час роботи у конструкторському бюро електроприладобудування захистив диплом. Це був перший захист випускників кафедри «Автоматичне управління рухом» на підприємстві з метою підготовки фахівців з цієї спеціальності. Олександр Якович Макаренко тривалий час працював у конструкторському бюро електроприладобудування НВП «ХАРТРОН-АРКОС» на посаді начальника сектору.
Олександр Якович Макаренко є автором 120 авторських свідоцтв на винаходи СРСР та трьох патентів України. Пропрацювавши багато років у АТ «ХАРТРОН», він брав участь у розробці систем управління (СУ) зв'язку космічних апаратів після стикування, вирішував завдання відділення апарату, що повертається, а також у розробці СУ космічних супутників спеціального призначення.
Видатний винахідник стояв біля витоків освоєння космічного простору та зародження ракетно-космічної галузі, авіації та ракетно-космічної техніки країни. За його участю були розроблені системи управління до міжконтинентальної балістичної ракети третього покоління 15А14, що у США отримала назву «Сатана»; до ракети «Енергія» та ракет-носіїв космічного призначення серії «Космос».
Ракети-носії із системами управління розробки АТ «ХАРТРОН» вивели на орбіту близько 1000 космічних апаратів, у т. ч. перший штучний супутник Землі, виготовлений в УРСР, який започаткував відлік супутникам серії «Космос». Близько 150 космічних апаратів оснащено СУ розробки АТ «ХАРТРОН».
Завдяки внеску винахідника О. Я. Макаренка підприємством були створені дискретні системи наведення, що стали прообразом цифрових систем управління. Згодом це дозволило повністю перейти на цифрові системи управління на базі бортової цифрової обчислювальної машини власної розробки. У таких галузях, як динаміка польоту, точність наведення, ракетна мета, створення цифрових систем управління та програмного забезпечення розробки відповідають світовому рівню, а за багатьма напрямами і визначають цей рівень.
Впровадження ідей і науково-технічних розробок Олександра Яковича Макаренка дозволило зробити значний внесок у розвиток науки і техніки України, а винаходи науковця сприяли новому удосконаленню космічної галузі країни.
Практично усі винаходи О. Я. Макаренка були службового характеру та публікувалися під грифом: «Для службового користування».


Галузь: Космічна галузь

Інформація підготовлена у 2023 році

 

Патенти Макаренко Олександр Якович Патенти Макаренко Олександр Якович Патенти Макаренко Олександр Якович
Патенти Макаренко Олександр Якович Патенти Макаренко Олександр Якович Патенти Макаренко Олександр Якович

 

Додаткові сервіси для пошуку


Пошук

Знайти за прізвищем, ім'ям та по батькові

Відділ науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів

   E-mail:
vip_otl@ukr.net

Тваринництво

  Палій Андрій Павлович
доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри технологій тваринництва і птахівництва Державного біотехнологічного університету Палій Андрій Павлович (1981–12.12.2022) – доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри технологій тваринництва і птахівництва Державного біотехнологічного університету.
Народився у 1981 р. в с. Рогачів Баранівського району Житомирської області. У 1996–2...