Винахідники Харкова – читачі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка
Гречаніна Олена Яківна
Гречаніна Олена Яківна
доктор медичних наук, член-кореспондент НАМН України, професор, очолює кафедру акушерства, гінекології, дитячої гінекології та медичної генетики Харківського національного медичного університету, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України
Уся професійна діяльність О. Я. Гречаніної присвячена розробці та втіленню сучасних напрямів вітчизняної та світової медичної науки в лікувальну практику. Вона розробила і втілила в повсякденну практику програму неонатального скринінгу, яка понад 30 років ефективно діє в регіоні. Уперше запропонувала допологове виховання дитини як систему первинної та вторинної профілактики спадкової патології та набутих захворювань, разом зі своїми учнями відкрила центр допологового виховання. З 1989 року займається ультазвуковою діагностикою (УЗД), створила Асоціацію пренатальної УЗД, за результатами роботи якої була запрошена на Всесвітню конференцію в Кіото (Японія), де доповідала про досвід роботи та напрацювання в цьому напрямі медицини. Розроблена і запроваджена система диспансеризації та реабілітації хворих зі спадковою патологією покладена в основу ефективно діючого так званого «генетичного навігатора» ― безперервного нагляду за родиною зі спадковою патологією протягом 2–3 поколінь. Із командою учнів розробила та запровадила діагностику та реабілітацію рідкісних захворювань: гамартозів, мітохондріальних та епігенетичних хвороб, моногенних (генно-моногенних) порушень, синдромальних психіатричних захворювань, системних скелетних порушень. У 2005–2007 роках разом із американськими колегами та учнями провела дослідження гаплотипів мітохондріальної ДНК та характеру мітохондріальних захворювань в Україні. Вперше було вивчено характеристику мітохондріального геному українців. Разом із науковцями з Пенсильванії та Естонії було визначено існування ВІЧ-протективних генів. Отримані дані й донині не втратили своєї актуальності. Багаторічний моніторинг родин зі спадковою патологією дозволив О. Я. Гречаніній організувати безперервне спостереження за хворими дітьми та дорослими в одному медико-генетичному закладі. Таким чином було доведено життєздатність такої системи і вказано шляхи інтеграції медицини і генетики.
Професор О. Я. Гречаніна ― провідна науковиця в галузі медичної генетики. Вивчення епігенетичних хвороб, яким вона займається з 1990-х років, є пріоритетом у клінічній генетиці.
Завдяки накопиченому досвіду діагностики і лікування рідкісних хвороб О. Я. Гречаніною та її учнями було розроблено Концепцію надання допомоги пацієнтам з рідкісними хворобами в Україні, що була затверджена Кабінетом Міністрів України у 2014 році. Це єдина комплексна Програма надання допомоги родинам зі спадковою патологією. Проведені глибокі дослідження частоти поліморфізмів генів ферментів фолатно-метіонінового циклу дозволили отримати популяційний ефект, а в багатьох родинах попередити народження дітей з тяжкими порушеннями.
Зусиллями О. Я. Гречаніної були створені колектив висококваліфікованих клініцистів-генетиків та дві кафедри клінічної генетики та ультразвукової діагностики (у Харківській медичній академії післядипломної освіти та ХНМУ); відкрито найсучасніші лабораторії; підготовлено понад 2000 лікарів з різних областей України, зокрема три доктори та 20 кандидатів медичних наук.
Олена Яківна ― авторка 7 монографій, підручника з медичної генетики, понад 200 статей, більше 50 методичних рекомендацій та 18 патентів України (загалом має 678 наукових праць). Засновниця та головна редакторка фахового журналу «Клінічна генетика та перинатальна діагностика», членкиня редколегії кількох наукових видань України. Вона очолює Харківське обласне товариство медичних генетиків, є почесним президентом чотирьох батьківських асоціацій родин і дітей із рідкісними хворобами, заступниця голови Ради старійшин Слобожанщини, членкиня американського інституту «Ультразвук у медицині», Всесвітньої асоціації метаболістів SSIEM та Європейської асоціації генетиків.
Брала активну участь у дослідженнях країн Європейської Співдружності (Інститут Кеннеді, Данія, європейський проєкт INTAS з дослідження генетичного різноманіття української популяції та вивчення генетики розповсюджених хвороб). Співпрацює з провідними вченими Європи та США, з якими проводить міжнародні консиліуми. Учасниця міжнародних конгресів у Вашингтоні, Кіото, Венеції, Единбурзі, Роттердамі, Парижі, Римі, Барселоні, Пловдиві, ОАЕ, Стамбулі, Копенгагені. Співробітництво з провідними науковими лабораторіями та фахівцями дозволило тисячам українським пацієнтам уточнити діагноз, провести адекватну терапію і тим самим значно зменшити рівень інвалідизації та покращити якість життя хворих.
Професор О. Я. Гречаніна сприяє налагодженню міжнародних контактів між українськими та іноземними колегами і міжнародними організаціями у сфері охорони здоров’я. За вагомі заслуги у галузі медицини та міжнародної співпраці нагороджена «Всесвітньою медаллю Свободи» (США, 2009 р.); має численні урядові нагороди, зокрема медалі і ордени (княгині Ольги III і ІІ ступенів, «Україна ― дітям» за особистий внесок у захист дитинства та материнства, благодійність та покликання до творення добра, «За трудові досягнення» IV ступеня, «Слобожанська слава»); є Почесним громадянином міста Харкова та Харківської області; лауреат премії «Харків’янин року» у 2003–2009 роках.
З перших днів війни і донині О. Я. Гречаніна продовжує працювати в звичному робочому режимі.
Галузь: Медицина та біологія
Інформація підготовлена у 2024 році
Додаткові сервіси для пошуку
Грицаєнко Володимир Іванович
кандидат технічних наук, доцент Харківської державної зооветеринарної академії Винахідницькою діяльністю займається з 1967 року.
Є автором 72 винаходів, які захищені авторськими свідоцтвами СРСР, патентами України та Росії.
Сфера творчої діяльності – механізація трудомістких процесів аграрно-промислового комплексу, переважно у тваринництві.
Серед викори...
Військова справа
Газопостачання
Гідроенергетика
Екологія
Енергетика
Космічна галузь
Лісогосподарське виробництво
Математика. Комп'ютерні мережі
Матеріалознавство
Машинобудування
Медицина та біологія
Металургійна промисловість
Нафтогазова промисловість
Сільске господарство
Тваринництво
Транспорт
Фізика, радіоелектроніка
Харчова промисловість
Хімія